گذری بر 17 سال ندای وظیفه (Call Of Duty)

تاریخچه کال آف دیوتی_call of duty

17 سال شوتر اول شخص با کال آف دیوتی

نگلاهی خلاصه وار به تاریخچه Call Of Duty

گذری بر 17 سال ندای وظیفه (Call Of Duty) ، مروری است کلی و البته گذرا بر بازی پرطرفدار کال آف دیوتی که خیلی از شما دوستان منتظر آن بودید . با ما همراه باشید تا شما را با موثر ترین و شاید ستون بازی های اکشن اول شخص دو دهه اخیر آشنا کنیم ، البته شاید واژه آشنا کنیم برای بازی که شاید اکثر گیمرها و غیر گیمرها با آن آشنایی داشته باشند کمی خودخواهانه باشد . اگر فقط کمی با بازی های رایانه ای آشنایی داشته باشید و البته متولد دهه 60 به بعد باشید تقریبا محال است نام بازی ندای وظیفه یا همان کال آف دیوتی به گوشتان نخورده باشد . با برگ دانلود همراه باشید . . . 

در دوره نوجوانی و شور و هیجان آن دوران ، غرق در دنیای گیمینگ بودیم که یک روز یک بازی تیراندازی اول شخص با موضوع نظامی جایش را درون قلب میلیون ها گیمر از سراسر دنیا باز کرد . بازیکنانی که بیشتر از 17 سال است که هر سال برای شنیدن نام نسخه جدید بازی ، لحظه شماری می کنند . خلاصه باید گفت که تب این بازی ، از بین رفتنی نیست . قبل از خواندن نوشتار " گذری بر 17 سال ندای وظیفه (Call Of Duty) " شما را به دیدن تریلر خلاصه تاریخچه ندای وظیفه دعوت می کنم .

 

 

اگر ویدیو را دیدید امیدوارم از دیدنش لذت برده باشید ، اگر هم ندید باز هم می توانید بقیه داستان را بخوانید . خب زبان نوشتاریمون رو کمی عامیانه تر می کنیم و میریم سر ادامه مطلب و با هم 16 قسمت اصلی ندای وظیفه رو گذرا به بررسی می نشینیم .

اوایل سال 2000 میلادی بود و درست وسط زمانی بودیم که تیراندازی با موضوع نظامی و مخصوصا جنگ جهانی برای ما جایگاه ویژه ای داشت ، توی اون دوران سرمان به Medal Of   Honor 2002 ( مدال افتخار ) گرم بود و داشتیم از شلیک بوسیله تفنگ های کلاسیک با صدای رعب آورشان از شلیک به نازی ها لذت می بردیم که صدایی بلندتر از شلیک تفنگ ، نظرمون رو به خودش جلب کرد و اون صدای ندای وظیفه بود . بازی که در سال 2003 توسط Infinity Ward و متمرکز بر جنگ جهانی دوم کار خودش رو شروع کرد .

یه استدیوی کم سن و سال و تازه تاسیس ، ستونی رو بنا نهاد که همین الان هم میشه از اون به عنوان ستون فقرات بازی های سریالی نام برد ، بازی Call Of Duty انقلابی در سبک FPS = First Person Shooter یا همان شوتر اول شخص بوجود آورد و افتخار اولین انتشارش برای ویندوز بود . البته Os x هم سهمی در این افتخار دارد . این بازی طی 17 سال موفق به عرضه 16 قسمت اصلی شد که در ادامه نام و بررسی هر یک از قسمت ها را با هم مرور خواهیم کرد .

 

کال آف دیوتی 2003

 

1 ) Call Of Duty 2003

درست 29 اکتبر 2003 بود که Infinity Ward به عنوان توسعه دهنده یه اکشن تمام عیار ، نام خودش رو بر دفتر بازی های ویدئویی ثبت کرد و اکتیویژن هم از انتخاب اینفینیتی وارد ، نهایت استفاده را برد . زمانی که بازی رو شروع کردیم انتظار یه شوتر تو مایه های مدال افتخار رو داشتیم ولی بعد از مدتی ، واقع گرایانه بودن بازی به نسبت آن دوران ، ما رو مبهوت خودش کرد ، گیم پلی روان و برجسته بازی ، خودِ من رو هول می داد به سمت جلو رفتن و ادامه دادن ، به جراَت می شه گفت یه سر و گردن از زمان خودش جلوتر بود .

تا اون زمان بازی به اون پر هیاهویی و پرهیجانی ندیده بودم ، هر چی بیشتر ادامه می دادم ازدحام دشمنان زیادتر ، سرعت بازی بیشتر و مهماتم کمتر می شد و حس می کردم توی میدان جنگ هستم . همه این ها به یک طرف ، داستان غم انگیز جنگ جهانی دوم و نبرد بین 3 کشور پرقدرت شوروی ، بریتانیا و آمریکا و واقعیت های پشت پرده تاریخ ، ما را به سربازانی مابین این کشورها بدل کرده بود . حس کشتن برای زنده ماندن و مهین پرستی ، حس والایی بود . بعد از اتمام این نسخه ، شاید مدت ها به این فکر می کردم که چطور ممکنه یک بازی انقدر گیمر رو میخکوب کنه!.

زمانی که بازی رو شروع کردیم انتظار یه شوتر تو مایه های مدال افتخار رو داشتیم ولی بعد از مدتی ، واقع گرایانه بودن بازی به نسبت آن دوران ، ما رو مبهوت خودش کرد .

به هر روی ، سال 2003 هم یک عصر تازه در سبک شوتر و شوتر اول شخص بود و هم  آغاز لحظه شماری طرفداران این بازی برای نسخه بعدی بود .

 

کال آف دیوتی 2005 ( 2 )

 

2 ) 2 Call Of Duty 

Call Of Duty 2 بعد از 2 سال انتظار در سال 2005 عرضه شد و باز هم با فروشی موفق نبض بازار رو بدست گرفت ، موفقیت نسخه اول باعث شد که Infinity Ward باز هم دست به یک خلاقیت و نوآوری جدید زد و معماری بازی را دچار تحول بزرگی کند و سیستم سلامتی خودکار را به ندای وظیفه 2 اضافه کند . 

گرافیک بازی بهبود یافته بود و گیم پلی با پایبندی به اصول قبل همچون نسخه اول بود و تغییر آنچنان محسوسی نکرده بود ، داستان جنگ هم همچنان بین سه قدرت مختلفی بود که در سری قبل شاهدش بودیم .

Infinity Ward باز هم دست به یک خلاقیت و نوآوری جدید زد و معماری بازی را دچار تحول بزرگی کند و سیستم سلامتی خودکار را به ندای وظیفه 2 اضافه کند . 

 

کال آف دیوتی 2006 ( 3 )

 

3 ) Call Of Duty 3 

Call Of Duty 3 نسخه ای بود که انتظار بیشتری نسبت به دو نسخه قبلی از آن داشتیم اما آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفت که البته شاید علت این بی توجهی را بشود به فقدان حضور Infinity Ward نسبت داد ، هر چند که Treyarchهم بروزرسانی هایی را در بازی اعمال کرده بود ، مثل مبارزات تک نفره که در قالب 4 شخصیت می توانستیم داستان بازی را پیش ببریم .

شاید هم علت کمتر دیده شدن کال آف دیوتی 3 این بود که برای برای ویندوز و حتی مک ، توسعه نیافت و به PlayStation 2&3  ، Xbox 360 و Wii محدود شد .

 

کال آف دیوتی 4-مدرن وارفر

 

4 ) Call Of Duty 4 : Modern Warfare

Modern Warfare را در واقع می توان عامل اصلی محبوبیت سری کال آف دیوتی دانست ، چرا که به عقیده بسیاری از سایت های معتبر امتیاز دهنده بازی و شمار زیادی از گیمرها ، یکی از زیباترین و محبوب ترین نسخه های ندای وظیفه تا به امروز می باشد . این نسخه تحولی بزرگ را در کل این مجموعه بوجود آورد . این بازی همچون نامش ، مدرن بود و از خلقی نوین در شیوه جنگ و سلاح  رونمایی کرده بود .

در این قسمت سَبک و سیاق بازی به نسخه های پیشین پایبند بود اما داستان متمایز از سه نسخه قبل ، حول محور جنگ جهانی دوم نمی چرخید بلکه نبرد در محیطی مدرن و با اسلحه های مدرن را شاهد بودیم . ابزارها متنوع و جدید بود . اینبار نبرد در خاورمیانه اتفاق می افتاد و کشورهای حاضر در جنگ ، آمریکا ، انگلیس و روسیه بودند و شخصیت هایی از این 3 کشور در خاورمیانه حضور داشتند .

اما یکی از نکات جالب بازی امکانات سفارشی و سطح بندی شده در بخش چند نفره یا Multi Player بود . حضور نیروهای چریکی و غیر منظم در قلب خاورمیانه یه شاهکار به تمام معنا را بوجود آورده بود . یکی دیگر از نکات مثبت و مهم این نسخه ، انتشار برای پی سی و او اس ایکس و سایر کنسول های نسل هفتم بود .

حضور نیروهای چریکی و غیر منظم در قلب خاورمیانه یه شاهکار به تمام معنا را بوجود آورده بود .

 

کال آف دیوتی 2005-ورلد ات وار

 

5) Call oF Duty : World at War

World At War هم توسط Treyarch تولید شد و باز هم پایبندی به مکانیک و اصول نسخه های جنگ جهانی دوم برای برخی خوشایند و برخی از بازیکنان را دچار یکنواختی در حالت و قواعد بازی کرده بود .

World At War بعد از نسخه ندای وظیفه 3 ، دومین پروژه توسعه داده شده توسط Trayarch بود که باز هم با محوریت جنگ جهانی دوم پیش می رفت ، در بخش 2 نفره و تک نفره تجربه جدیدی حاصل نشد و بر پایه معماری پیشین ساخته شده بود اما در این نسخه یک تغییر رو شاهد بودیم ، نبرد های بازی یا بهتر است بگوییم ماموریت های کاراکترها در بخش تک نفره در جبهه شرقی اروپا با محوریت اقیانوس آرام اتفاق می افتاد .

در این نسخه شاهد بازی در حالت Open map بودیم یعنی کشف مراحل و مناطق مخفی بصورت پیش رونده اتفاق می افتاد و این سبک و مدل را تا آن زمان در هیچ یک از نسخه های قبل شاهد نبودیم . در بخش مالتی پلیر بازی هم یک اتفاق جذاب افتاده بود و حالت A Zambi Defens Model اضافه شده بود که خود من عاشق این قسمت از بازی بودیم چون تا آن زمان بازی با این ژانر و اصول سیستمی را ندیده بودم که چنین بخشی را درون خودش جا داده باشد .

World At War برای OS X منتشر نشد و فقط برای Windows و Xbox 360 ، Wii و DS توسعه یافت البته نسخه ایکس باکس رو میشه هم روی 360 و هم روی One تجربه کرد که این یک نکته مثبت و مهم برای خیلی ها به حساب می آید .

در بخش مالتی پلیر بازی هم یک اتفاق جذاب افتاده بود و حالت A Zambi Defens Model اضافه شده بود .

 

کال آف دیوتی 2009-مدرن وارفر 2

 

6 ) Call Of Duty : Modern Warfare 2 

Modern Warfare 2 هم مثل برادر بزرگترش یعنی Modern Warfare مکانیک گیم پلی گذشته را حفظ کرد ( البته در بخش چند نفره ) . یکی از نقاط قوت این قسمت حالت Spec Ops بود که به واسطه آن می شد ماموریت های جداگانه ای را روی حالت چند نفره و تک نفره تجربه کرد و بیش از این تغییر دیگری را مشاهده نکردیم .

به هر روی ، داستان بازی همانطور که گفتیم باز هم پایبند به نسخه های قبلی ، مخصوصا Call Of Duty 2007 با یک سرباز حرفه ای عملیاتی بریتانیایی و امریکایی پیش می رفت که ضمن انجام عملیات در خاک دشمن باید ماموریت هایی را به پایان می رساند همچنین نبردهای چریکی واقع گرایانه ای را در بازی شاهد بودیم .

Modern Warfare 2 برای ویندوز منتشر شد ، سپس برای او اس ایکس توسعه یافت ، ضمن اینکه برای ایکس باکس 360 و پلی استیشن 3 هم منتشر شد اما متاسفانه هیچگاه تجربه بازی با ایکس باکس وان را در این نسخه نخواهید داشت چرا که برای این کنسول توسعه نیافت .

 

کال آف دیوتی 2010-بلک آپس

 

7 ) Call Of Duty : Black Ops

Black Ops یک بروزرسانی داستانی را در این سری ایجاد کرد و اینبار Trayarch گامی بلندتر از همیشه برداشت و در این بازی وقایع داستان را به سمت جنگ سرد برد . دیگر ، داستان بازی همچون 4 نسخه که در جنگ جهانی اتفاق می افتاد پیش نمی رفت . 

جنگ سرد یک شروع دوباره برای ندای وظیفه و یک تنوع لذت بخش برای گیمرها بود ، تمرکز بازی بجای نبردهای تن به تن و چریکی بر روی عملیات سری و مخفیانه و پنهانی در پشت صحنه بود . یک اتفاق زیبای دیگر متحول شدن کاراکتر بازی بود که برخلاف شخصیت های ساکت نسخه های قبلی می توانست صحبت کند و بیشتر شاهد حضور و تعامل او با بازیکن بودیم . طبیعتا برای شخصیتی که بصورت مخفی عملیات انجام می دهد اگر سکوت گذشته را داشت بازی از لحاظ صداگذاری و مخصوصا دمو ها کسل کننده می شد .

از لحاظ فنی در گیم پلی بازی شاهد هیچ تحولی نبودیم ، مکانیک بازی همچون گذشته عمل بود ، اما منوی بلک آپس یک منوی تحسین برانگیز بود ، در بخش چند نفره شخصیت ها بیش از گذشته قابلیت سفارشی سازی را داشتند و دوباره شاهد حضور بخش زامبی ( همچون world at war) بودیم .

منوی بلک آپس یک منوی تحسین برانگیز بود ، در بخش چند نفره شخصیت ها بیش از گذشته قابلیت سفارشی سازی را داشتند .

Black Ops تقریبا برای همه پلتفرم ها عرضه شد ، از کنسول PS3 و Xbox 360 گرفته تا ویندوز ، OS X ، نینتندو Wii و DS افزون بر اینکه نسخه ایکس باکس 360 را می توان بر روی Xbox One هم تجربه نمود .

 

کال آف دیوتی 2011-مدرن وارفر 3

 

8 ) Call Of Duty : Modern Warfare 3

Modern Warfare 3 عنوان پرفروش ترین نسخه کال آف دیوتی را تا به امروز با طی کردن مرز بیش از 30 میلیون فروش از آن خود کرده است . مدرن وارفر 3 در سری ندای وظیفه اولین نسخه ای است که توسط 2 شرکت سازنده توسعه یافت یعنی Sledgehammer Games و Infinity Ward و انتظار می رود طی اخبار منتشر شده در آینده 2 پروژه جداگانه را از هر یک از این کمپانی ها شاهد باشیم .

متاسفانه یا خوشبختانه هسته مکانیک بازی در این قسمت هیچ تغییری نکرد فقط داستان بازی و مراحل متنوع تر از قبل شد ، تعامل گیمر با شخصیت داستانی بیشتر از قبل اتفاق می افتاد اما یک بخش جالب با الهام گرفتن از بخش زامبی نسخه پنجم اضافه شده بود به نام Survival که در حالت 2 نفره باید بازیکنان با گروه بزرگی از حملات دشمن برای زنده ماندن تلاش کنند .

مدرن وارفر 3 در سری ندای وظیفه اولین نسخه ای است که توسط 2 شرکت سازنده توسعه یافت یعنی Sledgehammer Games و Infinity Ward و انتظار می رود طی اخبار منتشر شده در آینده 2 پروژه جداگانه را از هر یک از این کمپانی ها شاهد باشیم .

به هر صورت Modern Warfare 3 آخرین کال آف دیوتی بود که برای Nintendo Wii و OS X منتشر شد ، علی رغم اینکه برای همه پلتفرم ها منتشر شده ی نسخه Black Ops این نسخه هم منتشر شد اما دو کنسول گفته شده از بازی جا ماندند .

 

کال آف دیوتی 2012-بلک آپس 2

 

9 ) Call Of Duty : Black Ops 2

Black Ops 2 یکی یکی از زیباترین قسمت های کال آف دیوتی بود و شباهت بسیار زیادی به برادر بزرگترش یعنی Black Ops داشت .

تغییر بزرگی را که در این قسمت و در بخش Multiplayer شاهد بودیم سیستم بخش سلاح بود که شامل ارتقاء و آنلاک کردن اسلحه ها بود ، این مورد را هم باید یادآور شد که از سلاح های پیشرفته ای در این قسمت استفاده شده است و نکته دیگری که در این قسمت وجود داشت این بود که همچون World At War و Black Ops این قسمت هم دارای یک مود زامبی است .

Black Ops 2 هم مانند قبل برای همه کنسول های زمان خود و Windows منتشر شد و همچنین بلک آپس 2 ، اولین قسمت از سری ندای وظیفه بود که برای کنسول Nintendo و Wii u هم توسعه یافت .

 

کال آف دیوتی 2013- گاستس ( ارواح )

 

10 ) Call Of Duty : Ghosts

Ghosts هم مثل 3 بازی ساخته شده دیگر Infinity Ward توانست ، اکثر هواداران این سری را راضی کند و دل گیمرها را بدست آورد . درباره نام این قسمت باید این نکته را بدانیم که Ghosts نامی متفاوت برای Modern Warfare 4 است ، چرا که از همه ابعاد فقط دچار تحول در نام شده است .

Ghosts نگاهی به آینده سری کال آف دیوتی دارد و اتفاقاتی که قرار است در این بازی بیفتد را پوشش می دهد . در واقع این قسمت از سری ندای وظیفهبه ابعاد علمی تخیلی بلک آپس 2 می پردازد .

در کال آف دیوتی گاست ( ارواح ) ، شاهد یک شخصیت جدید و البته به دل نشین هستیم ، صحنه هایی از نبردهای خونین ، مرگ سربازان خودی ، داستان غم انگیز در برخی از صحنه ها و بسیاری از جزئیات دیگر ، از مهمترین و تاثیر گذارترین صحنه های این گیم است .

در Ghost شما قادر خواهید بود یک سگ وفادار بنام Raily را کنترل کنید که به جذابیت این قسمت افزوده است . در کل بهینه سازی هایی در این بخش انجام شده است اما باز هم پایبندی به اصول و قواعد نسخه های پیشین کاملا محسوس است .

صحنه هایی از نبردهای خونین ، مرگ سربازان خودی ، داستان غم انگیز در برخی از صحنه ها و بسیاری از جزئیات دیگر ، از مهمترین و تاثیر گذارترین صحنه های این گیم است .

ندای وظیفه ارواح مثل همیشه برای ویندوز منتشر شد اما 2 عنوان مهم رو تصاحب کرد ، یکی اینکه اولین و آخرین C.O.D بود که برای Wii توسعه یافت و دیگر اینکه اولین قسمتی بود که برای هر 2 نسل هفتم و هشتم کنسول ها انتشار یافت .

 

کال آف دیوتی 2014-ادوانسد وارفر

 

11 ) Call Of Duty : Advanced Warfare

Advanced Warfare اولین و آخرین سری Call Of Duty بود که توسط کمپانی Sledgehammer به تنهایی ساخته شد ، همچنین اولین نسخه ای بود که نسبت به نسخه های قبلی حول محور آینده و قرن 21 می چرخید ، این نسخه یک بازی اکشن علمی تخیلی تمام عیار است و دارای شخصیت های بهینه شده ای است ، همچنین گیم پلی روان تر و سریعتری را نسبت به قبل در این نسخه شاهد هستیم .

Advanced Warfare اصالت خود را حفظ کرده و ابعاد و جنبه های زیبایی را به رخ می کشد و از همه این ها مهمتر توانایی نبردهای تن به تن و ضربه زدن به دشمن زیباتر و هیجان انگیز تر از قبل شده است ، توانایی سلامت بهتر و سپر حمل شونده و غیره از دیگر اتفاقات جدیدی است که ربای اسکلت این بازی اتفاق افتاده است .

سرعت بازی تحسین برانگیز تر از قبل شده است ، نقشه های متنوع و بهبود عملکرد بخش زامبی در کنار بخش Survival از دیگر قابلیت های این قسمت می باشد . 

توانایی نبردهای تن به تن و ضربه زدن به دشمن زیباتر و هیجان انگیز تر از قبل شده است .

به هر حال Advanced Warfae برای همه کنسول های آن دوره منتشر شد به غیر از Wii U ، ضمن اینکه مثل همیشه برای ویندوز هم منتشر شد .

 

کال آف دیوتی 2015-بلک آپس 3

 

12 ) Call Of Duty : Black Ops 3

Black Ops 3 با توجه به قسمت قبلی و برای رهایی از شیوه هایی که در گذشته در روند بازی شکل گرفته شده بود راه خود را به سوی آینده در پیش گرفت و همچون Advanced Warfare از جنگ سرد عبور کرد و هدفش را آینده در نظر گرفت ، آن هم آینده ای دور ، یعنی سال 2060 میلادی ، با این حال باز هم شیوه و راه و روش بازی همچون برادرهای بزرگترش Advanced Warfare و قسمت های قبل تر بود و جنگ های نوینی را در آن شاهد بودیم ، سلاح ها متنوع و کاراکترهایی با توانایی های خاص و بسیار حرفه ای .

در خش کمپین بازی شاهد یک طراحی 4 نفره بودیم و طراحی و قسمت های سفارشی بازی از همین بخش الهام گرفته بودند . Black Ops 3 خداحافظی بازی کال آف دیوتی با کنسول های نسل هفتم ( پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 ) بود . لازم به گفتن است که این قسمت هم برای تمامی کنسول هایی که قسمت های قبل را ساپورت می کردند منتشر شد .

Black Ops 3 خداحافظی بازی کال آف دیوتی با کنسول های نسل هفتم ( پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 ) بود .

 

کال آف دیوتی 2016-اینفینیتی وارفر

 

13 ) Call Of Duty : Infinity Warfare

Infinity Warfare ما را به آینده ای بسیار دور می برد ، جایی فراتر از زمین ، صحبت از علمی تخیلی ترین ندای وظیفه ای است که تا کنون تجربه کرده اید . اینفینیتی وارفر شما را به فضایی خارج از این کره خاکی می برد ، نبرد در محیطی بدون جاذبه و گرانش ، خیلی خاص و زیبا طراحی شده است ، اما با این وجود باید جمله کلیشه ای همیشگی را در مورد این قسمت هم بگویم که این قسمت هم کاملا با هسته مکانیکی گیم پلی قبلی و بر اساس همان ساختار طراحی شده است . 

اینفینیتی وارفر شما را به فضایی خارج از این کره خاکی می برد ، نبرد در محیطی بدون جاذبه و گرانش

در این قسمت بازیکن قادر است تا از طریق کلاس هایی به شکل Combat Ring سلاح حای گوناگونی را تولید کند . Infinity Warfare کاملا مدل حرکتی برادر بزرگترش را دارد و تغییری نکرده است افزون بر اینکه قسمتی معمولی از مود زامبی هم در آن وجود دارد .

Infinity Warfare اولین بازی از سری COD است که برای 2 کنسول نسل هشتمی PS4 و Xbox One توسعه یافت و در کنار آن ها پی سی گیمرها هم مثل همیشه توانستند با ویندوز آن را تجربه کنند .

 

کال آف دیوتی 2017-ww2

 

14 ) Call Of Duty : WW2

ww2 انتظار بسیاری از هوادارنش را به پایان رساند و بعد از 10 سال به ریشه های Call Of Duty بازگشت ، این قسمت از ندای وظیفه همچون گذشته با قالب جنگ جهانی دوم پا به میدان رقابت بین شوترهای اول شخص گذاشت . هر چند که به عقیده بسیاری از کاربران و گیمرها هیچ شوتر اول شخصی توانایی رقابت با این سری را ندارد .

کال آف دیوتی ، ww2 تمامی نوآوری ها و پیشرفت های فضا و اتمسفر بازی را حذف کرد و به جای آن از پیشرفت حاصل از گیم پلی و مکانیزم عملکرد معماری بازی در زیباسازی و عملکرد فضای جنگ جهانی دوم استفاده کرد تا خلقی نو را حاصل کند . چیزی که بسیاری از گیمرها و منتقدین را در مورد این قسمت آزار می داد ، حذف سلامتی خودکار در ww2 بود با این توجیه که گام های سریع بازی از بین رفته و حاصل این فقدان کندی در روند بازی بازیکن خواهد بود و این خود می تواند به جای پیشرفت یک پسرفت باشد چرا که از نسخه دوم ندای وظیفه سلامتی خودکار وجود داشت اما به عقیده بسیاری دیگر از بازیکنان این تبدیل به یک بازی با روند متعهد به اولین کال آف دیوتی می باشد و اصلا همانطور که پر کردن خشاب تفنگ های قدیمی به کندی صورت می گرفت باید سرعت بازی هم از بین برود .

این قسمت از ندای وظیفه همچون گذشته با قالب جنگ جهانی دوم پا به میدان رقابت بین شوترهای اول شخص گذاشت .

در بخش مالتی پلیر تغییر بزرگ از بین رفتن کلاس های سفارشی کاراکترها است که در نتیجه این تغییر باز هم هر کدام از شخصیت ها با مهارت های پیش فرض و از پیش تعبیه شده خود ادامه می دهد . بخش زامبی هم همانند گذشته موجود است .

ww2 هم کاملا همانند Infinity Warfare برای دو کنسول playstation 4 و Xbox One و ویندوز عرضه شد .

 

کال آف دیوتی 2018-بلک آپس 4

 

15 ) Call Of Duty : Black Ops 4

Black Ops 4 در اکتبر 2018 توسط اکتیویژن منتشر شد و کار توسعه بازی بدست تری آرک بود . بلک آپس 4 شروع سبک بتل رویال (Battle Royal) در سری ندای وظیفه بود ، به این صورت که جایگزین بخش کمپین شد ، بخش تک نفره در Black Ops 4 مثل همیشه نبود و از نظر منتقدین ضعف های بسیاری داشت و به شدت آن را مورد انتقاد بی رحمانه قرار دادند .

بلک آپس 4 در بخش گیم پلی شباهت عجیبی به نسخه قبلی دارد و هیچ پیشرفت قابل توجهی را در این بخش شاهد نبودیم ، ولی بخش زامبی این ضعف را جبران کرد و بهبود زیاد را در آن دیدیم .

بلک آپس 4 شروع سبک بتل رویال (Battle Royal) در سری ندای وظیفه بود ، به این صورت که جایگزین بخش کمپین شد.

Black Ops 4 برای هر 2 کنسول PS4 و Xbox One و Windows منتشر شد .

 

کال آف دیوتی 2019-مدرن وارفر ریبوت

 

16 ) Call Of Duty : Modern Warfare 2019

Modern Warfare 2019 نسخه ایست که توانست نظرها را شدیداً به خود جلب کند و امتیازات بالایی را از هواداران دریافت کرد مخصوصا در بخش داستانی که به حق ، داستانی به مراتب زیباتر از مدرن وارفرهای دیگر دارد و باید بگویم برای خود من یک تجربه داستانی فوق العاده بود و به جرات می گم یه سر و گردن بالاتر از قبل بود .

استرس عجیبی در بازی موج می زند ، برخی قسمت ها تلفیق ترس و استرس رو به وضوح خواهید دید ، شخصیت پردازی کاراکترها در حد قابل قبولی است و احتمالا تا مدت ها ذهنتان را درگیر خواهد کرد ، وجود شخصیت های شناخته شده همچون حضور کاپیتان پرایس از این قسمت یه ریبوت عالی بوجود آورده است .

بخش چند نفره Modern Warfare 2019  با جزئیات بسیار زیاد می تواند ساعت ها و روزها شما را سرگرم کند ، وجود آپشن Spec Ops در صورتی که تیم قدرتمندی داشته باشید بسیار فوق العاده است ، وجود نقشه های عالی ، شخصی سازی ، بخش گان پلی ، آپگرید سلاح و بسیاری  دیگر از موارد ، از جمله تلاش های Treyearchبرای انتشار یه بازی فوق العاده بوده است .

وجود شخصیت های شناخته شده همچون حضور کاپیتان پرایس از این قسمت یه ریبوت عالی بوجود آورده است .

Modern Warfare 2019 بر پایه هسته معماری و موتور ساخت جدیدی تولید شد و گیم پلی روان و عملکردی در خور نام Call Of Duty را به نمایش گذاشت و مدرن وارفر را می توان از جمله بهترین داستان های بازی در چند سال اخیر دانست . اگر می خواهید واقعا از بخش چند نفره بازی لذت ببرید باز هم تاکید می کنم که باید تیم کاملا هماهنگی باشید در غیر این صورت آنطور که باید از بازی لذت نخواهید برد . عملکرد بخش Gun Play هم بسیار زیباست و می توان در پارتی جداگانه مورد بررسی قرار داده شود .

در مجموع عملکرد کال آف دیوتی مدرن وارفر بر روی کنسول ها مناسب است و بر روی پی سی دارای ایرادات جزئی بود که در آپدیت های جدید بهتر و بهتر شد و می شود ، درباره گیم پلی و گرافیک ، تقریبا ایرادی به این بازی وارد نیست و از نظر صدا گذاری با یک شاهکار طرف هستیم و از همیشه بهتر عمل کرده است و باید گفت با یک ریبوت عالی طرف هستیم .

جمع بندی 

در این نوشتار با نام " گذری بر 17 سال ندای وظیفه (Call Of Duty) "سعی ما در برگ دانلود بر این بود که به طور خلاصه وار و گذرا به معرفی نقاط مثبت و منفی بازی کال آف دیوتی یا همان ندای وظیفه (Call Of Duty) بپردازیم ، باز هم باید این نکته را یادآور شویم که فقط قسمت هایی را معرفی کردیم که جزء نام نسخه های اصلی بازی ندای وظیفه می باشد ، همچنین از نوشتن داستان بازی و نقد و بررسی موشکافانه اجتناب کردیم ، چرا که حقیقتا بررسی بازی که طی 17 سال 16 قسمت از آن منتشر شده است کمی دشوار خواهد بود و بسیار طولانی می شود . 

قطعا این نوشتار ایراداتی خواهد داشت ، خوشحال می شویم که از تجربیات یا خاطراتتان درباره این بازی زیبا در زیر همین پست برای ما کامنت بگذارید تا سایر دوستان هم از تجربیاتتان استفاده کنند .


نویسنده : حسین

منبع : برگ دانلود


مطالب پیشنهادی


بررسی بازی Call Of Duty : Mobile موبایل

بررسی بازی Resident Evil 3 Remake رزیدنت اویل

بررسی پلی استیشن 5

 

 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده
ادامه مطلب

برگ دانلود در راستای نیاز کاربران فضای مجازی به فایل های به روز شده و البته نسخه های اصلی برنامه های کاربردی و فایل های مالتی مدیا و نیاز به مقالات و کتاب های الکترونیکی و هر آنچه مورد استفاده کاربران در زمینه کامپیوتر ، موبایل ، فناوری و تکنولوژی است اقدام به تولید محتوای مورد نیاز کرده است . امیدواریم که بتوانیم مرجعی برای دانلود پارسی زبانان باشیم .
طبیعتاً همچون سایر وبسایت ها ، برگ دانلود نیز بر اساس اصول خاصی به کار خود دامه خواهد داد :
1_ اصول استفاده صحیح از سایت
2_ موارد نیاز

برای مطاله راهنمای استفاده صحیح از مطالب سایت برگ دانلود به صورت کامل به ادامه مطلب بروید.

​​​لطفاً اگر مشکلی در دانلود فایل ها همچون ، خرابی لینک دانلود یا هر گونه ایراد یا نقصی در مطالب وجود داشت از طریق بخش نظرات همان پست با ما در میان بگذارید تا خیلی سریع مشکل را برطرف سازیم . با این کار کمک بزرگی به ما می کنید .

​برگ دانلود یکی از مراجع بروز فناوری

​​​​برگ دانلود فقط با آی پی ایران قابل مشاهده می باشد

​راهنمای استفاده صحیح از مطالب سایت

​​نرم افزارهای ضروری

گذر از کرمچاله

سفری به دل تاریک سیاهچاله با مورگان فریمن

آفیس 2019

جدیدترین آپدیت آفیس 2019

​​​مطالب تصادفی

سریال see

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش