نقد و بررسی سریال see

نقد و بررسی سریال دیدن see

نقد و بررسی سریال see - فصل اول

همه جا سیاهه ، سیاه مطلق

نابینایی مفهوم دیگری دارد ، در فضایی جدید ، فضایی متشکل از سراسر خون و صدای چکاچاک شمشیرهای نابینایان مادرزادی که آموخته اند چگونه با تاریکی کنار بیایند ، برای زندگیشان تا آخرین نفس بجنگند و نه تنها از بینایان کم ندارند که هیچ می توان گفت مهارتی فراتر از آنها دارند .

باید صادقانه اعتراف کنم که این سریال چه در انتخاب بازیگران و  چه در خلق لوکیشن ها، مرزهای خیال و واقعیت را در جلوی چشمان بیننده می پیماید و دنیای سینما را به چالش می کشد .

از لحظه ی شروع سریال ، موسیقی خاص تیتراژ ابتدایی ، به بیننده خبر از خلقی نوین می دهد.

 برای بعضی از افراد تیتراژهای ابتدایی و پایانی فیلم ها فرصتی برای آماده شدن و نشستن روبروی فیلم است اما تیتراژ ابتدای سریال دیدن مفهومی فوق‌العاده عمیق دارد که شاید از چشمانٍ عادت کرده به زرق و برق ما بی هیچ اثری عبور کرده ، تیتراژی که در یک سکوت معنا دار آغاز می‌شود سکوتی که فضای کلی دنیا را بعد از 600 سال عبور از یک بلای عمومی و شیوع یک ویروس که به بینایی انسان حمل کرده است ، ویروسی که به گمان مردم آن زمان یک بیماری نبوده بلکه راه علاج خداوند برای رهایی از بیماری کره زمین بوده ، ویروسی به اسم انسان .

تیتراژ سریالِ (دیدن) - SEE در ادامه شامل تصاویری بدون جزئیات اما باز هم دارای یک معنی زیباست. تصویر ذهنی یک نابینا از صداهای اطرافش ، نابینایی که هیچوقت مثلا چهره یک سگ را ندیده اما آن را لمس کرده و تصویری می‌بیند که ما هیچ ایده ای از آن نداریم و اصلا برای ما قابل انتقاد نیست ، اما شدیدا لذت‌بخش است .

سریال see ، سریالی بسیار پرهزینه و سخت

بررسی سریال see

هزینه ساخت هر قسمت سریال نزدیک به ۱۵ میلیون دلار بوده ، هزینه‌ای سرسام آور در اولین نگاه که فقط زمانی که بعضی از جزئیات مراحل ساخت را می‎شنویم معنی پیدا می‌کند. جیسون موموآ بازیگر سریال دیدن در یک مصاحبه به این اشاره میکند که یکی از حساسیت های سازندگان این بود که در هیچ لوکیشنی به صورت تکراری فیلمبرداری نشود و با مسیر داستان از لوکیشن های جدید استفاده کنند.
حتی سازندگان سریال از این مرز هم عبور کرده و برای ایجاد یکی از مکان های فیلمبرداری ، آب یک دریاچه را خالی می‌کنند . حال یک زمین ساحلی با درخت هایی کج و شکسته با هدف نشان دادن زمینی که یکبار از بین رفته است را در نظر بگیرید و به فکر فرو روید که سازندگان و طراحان چه کرده اند !
هرچند که بعد از فیلمبرداری سکانس های مد نظر ، آب دریاچه به آن برگردانده شده و محیط زیست از این اقدام صدمه‌ای ندیده ،اما حالا ۱۵میلیون دلار برای هر قسمت کمی معنا پیدا می‌کند ، تیم سازنده سریال SEE‌ از هیچ چیز نه می‌ترسد نه پا پس کشیده . جلوه های بصری سریال بینظیر است.منطقه‌ای بکر و نمایش آن به زیباترین حالت ممکن .

تمام افرادی که زنده ماندند و با این صورت جدید از زندگی وفق پیدا کردند و به تکامل جدیدی رسیدند، نابینا هستند، بسیاری از تصمیمات سریال SEE از این باور دیکته شده .
تمامی لباس ها و نحوه آرایش ، اینکه خانه ها پنجره ندارند ، اینکه نماد هر قبیله روی بدن افراد به صورت برجسته ایجاد شده ؛ تمامی این تصمیمات در سریال دیدن فقط توسط همین باور دیکته شده . حال در زمینه اجرای بازیگران ، تهیه کنندگان می‌دانستند باید چه کاری انجام بدهند . ایجاد یک اردو برای بازیگران ، فارغ از اینکه بازیگر اصلی فیلم یا سیاه ‌لشگرهای پس زمینه باشند. همه باید در این آموزش شرکت می‌کردند ،برای این کار آن ها یک مشاور نابینایی داشتند که بتوانند در این آموزش از حس و تجربه نابینا بودنش بگوید ؛ Joe Strechay انسان فوق‌العاده‌ای بود که توانست به این باور معنا دهد .
با این هدف افراد چشم بند می‌پوشیدند و سعی می‌کردند راه بروند و جو به آنها توضیح می‌داد که چگونه از صداها ، رایحه ها و حتی تفاوت دمای محیط اطراف برای مسیریابی استفاده کنند و کمکشان می‌کرد تا به احساساتشان متصل بشوند. جو می گوید : این کار مثل یاد گرفتن یک زبان جدید بود و در طول یک دوره چهار پنج هفته‌ای ،بازیگران هرکدام یک سری ابزار برای هدایت بهتر خود ساختند ابزاری که دیگر می‌توانستند به صحنه بیاورند.

وقتی راجع به دنیای ژانر تخیلی صحبت میکنیم،باید چهارچوب های زندگی روزمره و نرمال خود را کنار گذاشته و چهارچوب معرفی شده از سمت نویسنده را پذیرا باشیم تا بتوانیم لذت ببریم در غیر این صورت همیشه در حال پیدا کردن ایراد های فنی یا داستانی خواهیم بود ، اسم این کار زرنگی یا باهوشی نخواهد بود و صرفا بیننده از کمبود تخیل رنج می برد که حتی برای یک زمان کوتاه نمیتواند از دنیای واقعی خود فاصله بگیرد و از فیلم یا سریال لذت کافی را ببرد.
از سریال دیدن هم انتقادهایی در این بخش می‌شود اینکه چرا وسایل زینتی استفاده می‌شود؟ چرا یک تاج گل برای فلان بازیگر استفاده شد؟چگونه افراد نابینا توانایی ساخت و ساز اینچنین سازه هایی را دارند؟
شاید جواب آخرین سوال بسیار ساده باشد،اینکه کارکتر های داخل سریال SEE افرادی که بینایی خود را از دست داده اند نیستند ، بلکه افرادی هستند که نسل ها قبل تر انسان هایی بوده اند که بینایی خود را از دست داده و ۶۰۰ سال فرصت داشته‌اند تا به تکامل جدیدی برسند که نتیجه چند صد سال زحمت و آزمون و خطاست.

راجع به ابزار زینتی مورد استفاده در سریال دیدن سیلویا هوکس که نقش ملکه را بازی می‌کند و کریستین کامارگو بازیگر نقش جنرال ارتش ملکه تاکید دارند که این ابزار برای هرکدام از کارکتر ها معنای متفاوتی دارد مخصوصا در ارتباطی که با نابینایی هرکسی به طور شخصی دارد.حلقه ها و زنگوله ها یا خیلی از وسایل زینتی کارکتر ها هرکدام صدای به خصوص دارند و پایه و اساس همه این انتخاب ها صدا بوده ، صدایی که بزرگترین ابزار یک دنیای نابینا برای دیدن است.
گل هایی که کارکترها استفاده میکنند هم برای رایحه و بوی آنها بوده و به همه این ها فکر شده، برای سریال SEE با بازی جیسون موموآ ، سریالی که برای هر قسمت آن نزدیک به ۱۵ میلیون دلار هزینه شده فکر نکردن و عدم توجه به همچین نکاتی یک شوخی ساده است.
هوکس در ادامه می‌گوید برای دپارتمانی که وظیفه خلاقیت و طراحی صحنه و ابزار مورد نیاز بازیگران از لباس گرفته تا سلاح ها را داشت ، بزرگترین چالش ، طراحی ایجاد شده بود . این که هم سریال دیدن باید از لحاظ بصری زیبا باشد و برای بیننده جذاب باشد هم باید برای تک تک این ابزار هدفی در یک دنیای کور موجود باشد و هیچ وسیله‌ای فقط صرف زیبایی در سریال SEE نیست .

سریال see

 

سریال دیدن شروعی بزرگ برای دنیایی بسیار بزرگتر است . دنیایی که هنوز سهم خود را از صنعت سینما بر نداشته است ، اینکه با نقص های انسانی ، مانند دیدن یا شنیدن مثل یکی از جنبه های زندگی برخورد شود و به راحتی از آن صحبت شود.بخشی از سینما که همیشه با ترس و لرز به آن نزدیک شده‎اند . همیشه ریسک بی احترامی به یک قشر خاص ، حال نابینایان یا شنوایان یا… وجود داشته است.

نتیجه گیری :
شاید با تولید محتواهای بیشتری مثل سریال SEE قبح نزدیک شدن به دنیای معلولیت شکسته شود و نحوه نگاه انسان ها به این مفهوم هم تغییر اساسی مورد نیاز خود را بکند.سریال دیدن داستان جذابی دارد اما جلوه های بصری این سریال فرصت رقابت به داستان این سریال را نداده است و سریال به صورت وحشتناکی خوش ساخت است و با جرعت می توان گفت ، نتیجه زحمت و هزینه صرف شده برای این سریال کاملا مشهود است.

امیدوارم که از نقد و بررسی سریالِ دیدن (see) خوشتان آمده باشد.


نقد با بهره گیری از وبسایت نماوا


مطالب پیشنهادی


۵
از ۵
۱۸ مشارکت کننده
ادامه مطلب

برگ دانلود در راستای نیاز کاربران فضای مجازی به فایل های به روز شده و البته نسخه های اصلی برنامه های کاربردی و فایل های مالتی مدیا و نیاز به مقالات و کتاب های الکترونیکی و هر آنچه مورد استفاده کاربران در زمینه کامپیوتر ، موبایل ، فناوری و تکنولوژی است اقدام به تولید محتوای مورد نیاز کرده است . امیدواریم که بتوانیم مرجعی برای دانلود پارسی زبانان باشیم .
طبیعتاً همچون سایر وبسایت ها ، برگ دانلود نیز بر اساس اصول خاصی به کار خود دامه خواهد داد :
1_ اصول استفاده صحیح از سایت
2_ موارد نیاز

برای مطاله راهنمای استفاده صحیح از مطالب سایت برگ دانلود به صورت کامل به ادامه مطلب بروید.

​​​لطفاً اگر مشکلی در دانلود فایل ها همچون ، خرابی لینک دانلود یا هر گونه ایراد یا نقصی در مطالب وجود داشت از طریق بخش نظرات همان پست با ما در میان بگذارید تا خیلی سریع مشکل را برطرف سازیم . با این کار کمک بزرگی به ما می کنید .

​برگ دانلود یکی از مراجع بروز فناوری

​​​​برگ دانلود فقط با آی پی ایران قابل مشاهده می باشد

​راهنمای استفاده صحیح از مطالب سایت

​​نرم افزارهای ضروری

گذر از کرمچاله

سفری به دل تاریک سیاهچاله با مورگان فریمن

آفیس 2019

جدیدترین آپدیت آفیس 2019

​​​مطالب تصادفی

سریال see

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش