بررسی پلی استیشن 5

بررسی پلی استیشن 5 _ نهمین نسل کنسولی سونی

مشخصات پلی استیشن 5

بلخره مشخصات ریشه ای کنسول جدید سونی مشخص شد ، امیدواریم شاهد انقلاب و شاهکاری در نسل جدید کنسولی و بازی های آن باشیم .

شرکت بزرگ سونی سرانجام سکوتش را شکست و بعد از مدت مدیدی ، مشخصات کنسول نسل نهمیش را بر منتظران و دوست دارانش آشکار ساخت

وظیفه طراحی پلی استیشن 5 به دست مارک سرنی ، طراح و معمار کنسول نسل قبل یعنی پلی استیشن 4 ، قرار گرفت . طبق گفته سرنی ، بعد از چهار سال طراحی ، باید منتظر یک جهش بزرگ باشیم .

آیا باید منتظر یک انقلاب کنسولی و گیمینگ باشیم یا منتظر کنسول و بازی هایی ارتقاء یافته!

همچنان که سرنی و تیم های استودیویی مختلف مشغول کار روی این کنسول هستند بازی سازان وقت کافی برای ساخت بازی های خارق العاده برای کنسول بعدی را خواهند داشت .

پردازنده بیسیک پلی استیشن 5 بر پایه پردازنده نسل سومی شرکت AMD بنام Ryzen می باشد با معماری 7 نانومتری Zen 2 و دارای 8 هسته می باشد .

انتظار می رود پردازنده مرکزی (cpu) و پردازنده گرافیکی (GPU) برای نظاره ی جلوه های بصری بهتر و زیباتر ، قدرتمندتر شده و بدلیل بیشتر شدن حجم بازی ها از حافظه با ظرفیت بیشتر و یا چند برابر نسبت به کنسول نسل قبل استفاده شود.

 پردازنده‌ی گرافیکی کنسول  بر پایه‌ی معماری Navi شرکت AMD ساخته شده است و از قابلیت جدید Ray Tracing پشتیبانی می‌کند. قابلیت Ray Tracing تکنیک جدیدیست از نورپردازی ، که به صورت بسیار واقعی، برخورد نور را به پیچیده‌ترین شکل ممکن از اجسام مختلف پردازش می‌کند. قابلیت Ray Tracing اخیرا و به لطف کارت‌های گرافیک جدید انویدیا در تعدادی بازی استفاده شده، ولی کنسول‌های نسل فعلی که به کنار، حتی تعدادی از کارت‌های گرافیک قدرتمند انویدیا هم توانایی انجام پردازش‌های Ray Tracing را به راحتی ندارند.

ساده‌ترین نوع استفاده از قابلیت Ray Tracing در بهبود نورپردازی بازی‌هاست؛ طوری که می‌توان چگونگی برخورد نور در مجموعه‌ای از جسم‌ها و جنس‌های مختلف، بازگشت و عبور نور از شیشه یا اجسام مایع و موقعیت‌های پیچیده‌ی دیگری را به واقعی‌ترین شکل ممکن بازسازی کرد؛ طوری که نهایتا به تصویری بسیار واقع‌گرایانه‌تر نسبت به گرافیک فعلی بازی‌ها برخورد می‌کنیم.

با این حال، استفاده از Ray Tracing فقط هم قرار نیست به بالا بردن گرافیک محدود شود. مارک سرنی می‌گوید: «برای مثال می‌توانید در این که آیا بازی‌کننده می‌تواند برخی از صداها را بشنود، یا دشمنان می‌توانند صدای پای بازی‌کننده را بشنوند، باز هم از Ray Tracing کمک بگیرید. به واقعی‌ترین شکل ممکن می‌توان حرکت یک اشعه در محیط را بازسازی کرد.»

جی پی یوی کنسول بر پایه معماری Navi شرکت AMD است و از Ray Tracing پشتیبانی می کند .

چیپ‌ست ساخته شده از سوی AMD هم‌چنین یک واحد پردازشی مجزا برای صدای سه بعدی دارد در نتیجه‌ی استفاده از چیپ‌ست صدای جدیدی که برای پلی‌استیشن نسل بعد ساخته‌اند، سرنی می‌گوید که بیشتر خودتان را غرق در بازی می‌بینید؛ طوری که صداها ممکن است از اطراف شما بیایند، یا از پشت یا از بالای سر شما. نیازی هم به سخت‌افزار دیگری نخواهد بود و حتی از طریق اسپیکرهای خود تلویزیون هم می‌توان این تجربه را بازسازی کرد. البته سرنی می‌گوید که بهترین تجربه با هدفون خواهد بود.

سرنی در توصیف صدای جدید کنسول از این لغت استفاده می کند : حضور؛ حس این که در یک محیط مجازی هستید.   «نمی‌خواهم الآن درباره‌ی استراتژی‌مان حول واقعیت مجازی صحبت کنم، ولی می‌گویم که واقعیت مجازی برای‌مان بسیار مهم است و این که کنسول بعدی از هدست فعلی پلی‌استیشن وی‌آر پشتیبانی خواهد کرد.»

خب، تا اینجای کار از یک پردازنده‌ی اصلی جدید شنیده‌ایم و یک پردازنده‌ی گرافیکی جدیدتر و یک چیپ‌ست مجزای صدا که مجموعا قرار است به تجربه‌ی صوتی و بصری شگفت‌انگیزی منجر شوند. این طور که به نظر می‌رسد، ممکن است در آینده با مدلی جدیدتر از پلی‌استیشن وی‌آر هم روبرو شویم. با این حال، نسل بعدی پلی‌استیشن، نکته‌ی دیگری هم دارد که مارک سرنی را حسابی هیجان‌زده کرده است؛ چیزی که طبق گفته‌ی او قرار است بازی را تغییر دهد و یکی از کلیدهای اصلی نسل بعد است. مارک سرنی از یک هارد دیسک صحبت می‌کند.

پلی استیشن 5 از ssd هایی استفاده میکند که در حال حاضر سریعترین های دنیای کامپیوتر می باشند .

حافظه‌های اس‌اس‌دی بیش از یک دهه است که در لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های زیادی وجود دارند و حتی سال‌هاست که در کامپیوترهای خانگی‌مان هم از اس‌اس‌دی‌ها استفاده می‌کنیم. شرکت‌های مختلفی امروزه حتی برای پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان هم حافظه‌های اس‌اس‌دی می‌فروشند و ادعا می‌کنند که زمان لودینگ بازی‌ها را کاهش می‌دهد. با این حال، مارک سرنی می‌گوید همه‌ی اس‌اس‌دی‌ها هم شبیه به هم نیستند: «من یک اس‌اس‌دی روی لپ‌تاپ‌ام دارم، ولی وقتی می‌خواهم از ورد به اکسل بروم، باید ۱۵ ثانیه صبر کنم.» سونی برای کنسول نسل بعدی خود، حتی پایش را فراتر گذاشته و چیز جدیدی طراحی کرده است.

برای نمایش این موضوع، مارک سرنی بازی جدید اسپایدرمن را روی یک پلی‌استیشن ۴ اجرا می‌کند. اسپایدرمن روی یک برج بلند ایستاده است. مارک سرنی نقشه را باز و نقطه‌ی دیگری را روی نقشه انتخاب می‌کند تا با استفاده قابلیت سفر سریع (Fast Travel) حرکت کند. وقتی صفحه‌ی لودینگ تمام می‌شود و اسپایدرمن به نقطه‌ی دیگری از شهر رفته، ۱۵ ثانیه گذشته است. سپس مارک سرنی روی یک تلویزیون دیگر، همین سفر را در بازی اسپایدرمن روی یک کیت توسعه کنسول نسل بعدی‌شان انجام می‌دهد و کاری که ۱۵ ثانیه طول کشیده بود، روی این دستگاه جدید در کمتر از یک ثانیه انجام می‌شود. در واقع اگر بخواهیم دقیق بگوییم: در ۰.۸ ثانیه.

افزایش سرعت صفحه‌ی لودینگ، فقط یکی از استفاده‌های اس‌اس‌دی است. سرعت رندر شدن محیط بازی و سرعت حرکت در آن محیط هم به لطف اس‌اس‌دی بالا می‌رود. سرنی مقایسه‌ی دیگری انجام می‌دهد. روی پلی‌استیشن ۴، حداکثر سرعت حرکت دوربین، سرعتی است که اسپایدرمن حرکت می‌کند. سرنی می‌گوید: «هر قدر هم که اسپایدرمن را ارتقا دهید، نمی‌توانید سریع‌تر حرکت کنید، چون در واقع این سریع‌ترین حالتی است که می‌توانیم داده را از روی هارد دیسک بخوانیم.» روی کنسول نسل بعد، سرعت حرکت دوربین می‌تواند به اندازه‌ی یک جت باشد. مارک سرنی هر از گاهی حرکت را نگه می‌دارد تا نشان دهد که دنیای بازی کاملا لود شده است. بد نیست اضافه کنیم که کنسول بعدی پلی‌استیشن قرار است از وضوح تصویر ۸K هم پشتیبانی کند، ولی اسپایدرمن روی حالت ۴K و روی یک تلویزیون ۴K اجرا شده است چون تلویزیون‌های زیادی نیستند که از ۸K پشتیبانی کنند.

سونی فعلا نمی‌خواهد درباره‌ی مشخصات دقیق اس‌اس‌دی پلی‌استیشن بعدی صحبت کند؛ جزییاتی مثل این که چه شرکتی آن را می‌سازد و این که آیا از استاندارد جدید PCI Express 4.0 استفاده می‌کند یا نه، ولی سرنی می‌گوید که پهنای باند اس‌اس‌دی پلی‌استیشن ۵ بسیار بیشتر از تمام اس‌اس‌دی‌های حال حاضر کامپیوترهاست. سرنی اضافه می‌کند: «سرعت مهم است، ولی نباید مکانیزم ورودی خروجی و نرم‌افزاری که روی آن‌ها استفاده می‌کنیم را در نظر نگیریم. من می‌توانم یک اس‌اس‌دی روی پلی‌استیشن ۴ پرو بیندازم که قیمتش اندازه‌ی خود کنسول است، ولی فقط سرعت یک سوم بیشتر شود.» چیزی که روی کنسول نسل بعدی دیدیم، سرعتی ۱۹ برابر بیشتر بود.

احتمالا متوجه شده‌اید که مارک سرنی و سونی نمی‌خواهند در حال حاضر از سرویس‌ها و دیگر قابلیت‌های کنسول صحبت کنند و فعلا به صحبت از سخت‌افزار بسنده کرده‌اند. صحبت از قیمت و بازی‌ها که بماند. انتظار هم نداشته باشید که در نمایشگاه E3 امسال که در خرداد برگزار می‌شود، درباره‌ی کنسول بشنوید. برای اولین بار در تاریخ این نمایشگاه، قرار نیست سونی در E3 حضور داشته باشد. با این حال، سرنی از چند موضوع صحبت کرد. کنسول نسل بعدی سونی از دیسک‌ها پشتیبانی خواهد کرد و فقط وابسته به دانلود نخواهد بود. یکی از دلایل این موضوع، پشتیبانی کامل از بازی‌های پلی‌استیشن ۴ است. پلی‌استیشن ۵ کاملا از بازی‌های پلی‌استیشن ۴ و دیسک‌های پلی‌استیشن ۴ پشتیبانی خواهد کرد. ظاهرا قرار است برخی بازی‌ها هم روی پلی‌استیشن ۴ عرضه شوند و هم روی پلی‌استیشن ۵.

این که بازی‌های ویدیویی در ده سال آینده چه شکل و ظاهر و ساختاری دارند، جای بحث زیادی دارد. بازی‌های بتل رویال به طور کلی دید جدیدی به تجربه‌های چند نفره داده‌اند، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی جدی شده‌اند و گوگل هم قرار است امسال، به کمک پردازش ابری، به صنعت بازی‌های ویدیویی ورود کند. مایکروسافت و ایکس‌باکس هم برنامه‌های بزرگی برای ورود به حوزه‌ی پردازش ابری دارند. با این حال، این که سونی دقیقا چه برنامه‌هایی برای ورود به این حوزه دارد، مشخص نیست. سرنی در این باره می‌گوید: «در حوزه‌ی استریم بازی‌ها، ما از اولین‌ها بودیم و دیدگاهی که نسبت به آن داریم، با نزدیک شدن به عرضه‌ی کنسول بعدی، بیشتر مشخص خواهد شد.»

 

۵
از ۵
۲۰ مشارکت کننده
ادامه مطلب

برگ دانلود در راستای نیاز کاربران فضای مجازی به فایل های به روز شده و البته نسخه های اصلی برنامه های کاربردی و فایل های مالتی مدیا و نیاز به مقالات و کتاب های الکترونیکی و هر آنچه مورد استفاده کاربران در زمینه کامپیوتر ، موبایل ، فناوری و تکنولوژی است اقدام به تولید محتوای مورد نیاز کرده است . امیدواریم که بتوانیم مرجعی برای دانلود پارسی زبانان باشیم .
طبیعتاً همچون سایر وبسایت ها ، برگ دانلود نیز بر اساس اصول خاصی به کار خود دامه خواهد داد :
1_ اصول استفاده صحیح از سایت
2_ موارد نیاز

برای مطاله راهنمای استفاده صحیح از مطالب سایت برگ دانلود به صورت کامل به ادامه مطلب بروید.

​​​لطفاً اگر مشکلی در دانلود فایل ها همچون ، خرابی لینک دانلود یا هر گونه ایراد یا نقصی در مطالب وجود داشت از طریق بخش نظرات همان پست با ما در میان بگذارید تا خیلی سریع مشکل را برطرف سازیم . با این کار کمک بزرگی به ما می کنید .

​برگ دانلود یکی از مراجع بروز فناوری

​​​​برگ دانلود فقط با آی پی ایران قابل مشاهده می باشد

​راهنمای استفاده صحیح از مطالب سایت

​​نرم افزارهای ضروری

گذر از کرمچاله

سفری به دل تاریک سیاهچاله با مورگان فریمن

آفیس 2019

جدیدترین آپدیت آفیس 2019

​​​مطالب تصادفی

سریال see

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش